İndirim (İskonto) Hesaplama

Yüzde İndirim Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Ürünlerinize yapacağınız indirim/iskonto oranlarını hesaplayabilmek ve bunu hesaplarken çok fazla uğraşmamak için sizler için hazırladığımız indirim hesaplama bir diğer adıyla iskonto hesaplama formumuzdan yararlanabilirsiniz. Üç farklı seçenekten size uygun olan seçeneği seçip, hızlı bir şekilde hesaplama işlemlerinize başlayabilirsiniz.

 

 

İndirim Nasıl Hesaplanır ?

Sizlere hazırladığımız iskonto hesaplama programı dışında eğer kendiniz de bu tarz hesaplamalar yapacaksanız, öncelikle indirimli fiyatı belirlemeye bir bakalım.

En başta, 100 sayısından indirim oranı çıkartılır ve ardından bu sayı 100 ile bölünür ve böylelikle indirimli fiyat bulunur.

İndirim oranını bulmak için ise; indirimli fiyat, normal fiyata bölünür ve 100 ile çarpılır. Elde edeceğimiz sayı bize indirim oranını verecektir.

Normal fiyatı bulmak için ise; öncelikle indirimli fiyatı 100 ile çarpıyoruz ve ardından 100’den indirim oranını çıkartıp, bulduğumuz sayı ile bölüyoruz.

İndirim Hesaplama Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıda gördüğünüz tüm hesaplamaların temeli aslında yüzde hesaplama işlemlerine dayanır. Bu yöntem ile aynı şekilde kdv hesaplama işlemlerini de rahatlıkla gerçekleştirebiliriz.

Daha çok firmaların iskontolu fiyat tutarlarını hesaplamak için kullandığı bu formu, siz de aldığınız ürünler üzerinden kullanabilirsiniz. Örnek olarak indirimli fiyatını öğrendiğiniz bir ürünün, indirimden önce ne kadar tuttuğunu yukarıdaki formu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir