Desi Hesaplama

Desi Hesaplama

Aşağıdaki formumuz yardımıyla bir cismin desi hesaplama işlemini büyük bir rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Başta kargo şirketleri olmak üzere, birçok farklı alanda kullanılan desi birimi, bir cismin hacimsel büyüklüğünü hesaplamakta yararlanılır.

Desi hesaplamasını yapmak istediğiniz cismin en, boy ve yükseklik değerlerini santimetre (cm) cinsinden yazarak sonucu görebilirsiniz.

 

Desi Nedir ?

Özellikle taşımacılık sektöründe kullanılan, hacimsel ağırlık anlamına gelen bir kelimedir. Herhangi bir koli, paket ya da cismin 3 boyutunun (en, boy, yükseklik) cm cinsinden birbiriyle çarpılması ve 3000`e bölünmesiyle ortaya çıkan ağırlıktır.

Başa bir değişle, desi, herhangi bir cismin hacimsel büyüklüğünü ortaya çıkarmak için kullanılan bir birimdir. Bu birimden en çok yararlanan sektörlerin başında da kargoculuk gelmektedir. Kargo firmaları taşınacak gönderinin sadece ağırlığına bakmazlar, aynı zamanda hacimsel boyutları ile de ilgilenmektedirler. Örneğin, bir cisim çok hafif olmasına karşın hacimsel olarak büyük olabilir ve bu da gönderi ücretine bir fazlalık olarak yansıtılmaktadır. İşte PTT gibi kargo firmaları desi hesaplama işlemleri yaparak bu oranı belirlemektedirler.

Desi Nasıl Hesaplanır ?

Aslında desi hesaplamak oldukça kolaydır. Bu birimi hesaplamak için bilmemiz gereken üç farklı ayrıntı vardır. Bunlar sırasıyla ilgili cismin; en, boy ve yüksekliğidir. Eğer bu üç bileşeni de doğru bir şekilde biliyorsak, işte o zaman hesaplanacak cismin desi oranını da rahatlıkla bulabiliriz. Hesaplama için ise; enboy ve yükseklik birbirleriyle çarpılır ve ardından çıkan sonuç 3000 sayısına bölünür. Ortaya çıkan sonuç bize kargonun desi birimini sunacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir